Güncel

BMG: Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, tutkulu devrimciliğin, enternasyonalizmin pratiğidir

Birleşik Mücadele Güçleri (BMG), üç fidanın idam edilişlerinin 49’uncu yılında yazılı bir açıklama yaptı.

“71 çıkışı Türkiye ve Kürdistan tarihinde zora dayalı devrimin adımlarının örüldüğü, yolunun belirlendiği bir süreç olmuştur. Bu çıkış sosyalist hareketin kendi sağından ve sistemden bütünlüklü bir çıkışı temsil etmektedir. Denizler okul sıralarından, Beyazıt’a, Filistin’den Nurhaklara devam eden mücadelelerinde her zaman bir yol açmayı seçtiler, verili olanla yetinmediler, itirazları isyana dönüştü, isyanları bitimsiz bir kavgaya. Onlar, işçi sınıfının, ezilen halkların, emekçilerin, köylülerin özgürlüğü ve insanca yaşayabilecekleri bir dünya için hayatlarını ortaya koydular ve bu yolda ölümsüzleştiler”  sözlerine yer verilen açıklamada, üç fidanın faşizme karşı mücadelede yol gösterdiğine dikkat çekildi.

“Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın cüretli devrimci pratikleri yolumuzu aydınlatan bir meşaledir.”

Açıklamada şunlar kaydedildi: 

“Üç fidan, ekonomik ve siyasal krizi derin bir şekilde hisseden sermaye sınıfının, kendi egemenliğini koruma derdine düştüğü, faşizmin toplumun tüm kesimlerini tehdit ettiği; faşist iktidarın çizdiği sınırları zorlayan her eylemde işçilerin, kadınların, gençlerin devlet zoruyla karşılaştığı, pandemiyi bahane ederek yaşam alanlarımızın her noktasına nüfuz etmeye çalıştıkları bu günler de bizlere bir kez daha faşist iktidara karşı mücadelede, faşizmi hangi yöntemlerle tarihin çöplüğüne gönderilmesi gerektiğini gösteriyorlar. Birleşik Mücadele Güçleri 71 kopuşunun tüm öncülerini iddialarından arındırarak değil onların iddialarını güçlendirerek sahiplenmektedir

“Bu sene ki 1 Mayıs’ın ve faşist saldırganlık yeni kopuşlara ihtiyaç olduğunu açığa çıkarmıştır. 1 Mayıs, “tam kapanma” adı altında yasaklanırken, işçilerin çalışmasının önündeki bütün engeller kaldırıldı. Çalışmak dışında her şey yasaklanırken önemli olanın sermayenin kârı ve devamlılığı olduğunu bizlere yeniden gösterdiler.

“Birleşik Mücadele Güçleri olarak iktidarın tüm yasak ve saldırılarına rağmen,  1 Mayıs’ın meşruluğunu savunarak, yönümüzü sokaklara, Taksim’e döndük, bulunduğumuz her yeri 1 Mayıs alanına çevirdik, bu düzene bu keyfiyete mahkum olmadığımızı, olmayacağımızı, keyfi yasakların mücadelemizin önünde duramayacağını gösterdik.

“… Geldiğimiz bu evrede devrimci önderler, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın cüretli devrimci pratikleri yolumuzu aydınlatan bir meşaledir.

“İzlememiz gereken yol onların yolu, onların inancı ve cüretidir! 6 Mayıs’ın 49. yıl dönümünde bizler Deniz’in, Mahir’in, İbrahim’in, Mazlum’un yoldaşları, Birleşik Mücadele Güçleri olarak fabrikalarda, okullarda, sokaklarda, meydanlarda devrim mücadelesini büyütüyoruz”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu